آیین افتتاحیه دبیرخانه دانشجویی جهاد روایت و تبیین

۲۵ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۵ کد : ۲۸۳۴ اسلایدر دبیرخانه جهاد روایت و تبیین
دبیرخانه دانشجویی «جهاد روایت و تبیین» و رونمایی از پوستر اولین همایش ملی دانشجویی جهاد تبیین، نشان و سایت دبیرخانه از سوی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی برگزار شد.
آیین افتتاحیه دبیرخانه دانشجویی جهاد روایت و تبیین


در جریان‌ها و تحولات سیاسی و اجتماعی تببین جایگاه مهمی دارد
دکتر جمال رحیمیان، سرپرست معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی اساساً هر حرکت انسانی، فرهنگی و اجتماعی، قاعدتاً باید با تبیین همراه باشد؛ چون ما با انسان و جامعه سروکار داریم. انسان و جامعه حرکت نمی‌کند مگر اینکه مسیر آینده‌اش روشن و مشخص باشد و عموماً انسان‌ها، به‌ویژه اهل فرهنگ و خرد و فرهیختگان بر این اساس عمل می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه در جریانات و تحولات سیاسی_اجتماعی تبیین بسیار جایگاه مهمی دارد اذعان داشت: در انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره) مبارزه را با چند سخنرانی شروع می‌کند که در حقیقت، با این سخنرانی‌ها، تبیین آغاز شد و دقیقاً از ۱۰ بهمن سال ۱۳۴۸ تا ۲۰ بهمن همان سال، امام خمینی (ره) به عنوان پیشگاه تراز اول انقلاب اسلامی، در درس‌های فقهی خودشان، بحث نظریه حکومت اسلامی و ولایت فقیه را تبیین می‌کنند.
وی افزود: اعلامیه، سخنرانی، انتشار کتاب «ام‌السلام» امام که به صورت یک کتاب کاملاً ممنوعه می‌آید و در بین مردم توزیع می‌شود و سایر اقداماتی که در راه اعتلای نهضت انجام می‌شود، همه بر هدف تبیین استوار است. لذا تبیین یک امر ضروری برای جامعه و فرد انسان برای حرکت می‌باشد.
رحیمیان در خصوص واژه جهاد که مقام معظم رهبری به کار بردند نیز تصریح کرد: جهاد یک واژه خاص است که در مواقع خاص و فوق‌العاده از آن استفاده می‌شود استفاده از واژه جهاد از سوی مقام معظم رهبری، نشان‌دهنده وضعیتی فوق‌العاده است.
وی ادامه داد: باید درخور این واژه، حضورمان هم جهادی باشد. این وضعیت فوق‌العاده‌ای که دشمن برای کشور ایجاد کرده است و جنگ نرمی و شناختی که با آن روبرو هستیم، بجز با یک حرکت جهادی و تبیینی، قابل مقایسه نیست. تغییر باورها، هنجارها و ارزش‌ها، هدف دشمن از این جنگ شناختی است تا مردم و بخصوص جوانان کشور را تحت تأثیر قرار دهد.
سرپرست معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند دیکتاتوری رسانه دارد کاری می‌کند که مردم و جوانان ما را تحت تأثیر قرار بدهد خاطرنشان کرد: به نظرم این اولاً وظیفه رسانه‌های کشور به‌ویژه رسانه‌های جهاد دانشگاهی است که در این مسیر حرکت کنند و این دیکتاتوری رسانه غرب را که واقعاً ارزش‌ها و باورهای مردم را هدف قرار داده‌اند، انشالله دچار مشکل کنند.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که طوری حرکت کنید که حرکت دشمن را پیش‌بینی کنید و می‌فرمایند که مثل یک شطرنج‌بازی که دارد در عرصه شطرنج حرکت بعدی رقیب خودش را می‌بیند، شما در جهاد تبیین و جهاد رسانه‌ای کاری کنید که بتوانید حرکت بعدی دشمن را فعالانه و نه منفعلانه تشخیص بدهید و بر اساس آن عمل کنید که بتوانیم برنامه دشمن را خنثی کنیم.

مخاطب تعبیر "جهاد تبیین" در این برهه زمانی، عموم مردم است
حجت الاسلام و المسلمین سعید صلح میرزایی، رییس دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه‌ای در قم نیز در این نشست تأکید کرد: جهاد تبیین واژه‌ای است که رهبر معظم انقلاب از ۵ مهرماه ۱۴۰۰ آن را به کار بردند. تفاوت این تعبیر در این برهه از زمان با قبل در این است که پیش از این، مخاطب مقام معظم رهبری، دانشگاهیان و اساتید و طلاب و فرهیختگان بودند؛ اما در این برهه از زمان، مخاطب ایشان همه مردم هستند.
نویسنده کتاب جهاد تبیین خاطر نشان کرد: جهاد تبیین یک عکس‌العمل نسبت به ذهن مشوشی است که در عرصه شناخت دچار مشکلاتی شده است و نباید نسبت به این ذهن آشفته بی تفاوت باشیم. دلیل اینکه مقام معظم رهبری، مخاطبان تعبیر جهاد تبیین را عموم مردم عنوان کردند، حجم بالای فعالیتی است که دشمن در زمینه تحریف و جنگ ترکیبی انجام می‌دهد. دشمن توانسته است به خصوصی‌ترین بخش زندگی مردم به خصوص جوانان نفوذ پیدا کند. فرزندان ما اکنون می‌توانند در عرض چند ثانیه (از طریق اینترنت و فضای مجازی) به محتواهای بد و نامناسب دسترسی پیدا کنند.
حجت الاسلام و المسلمین صلح میرزایی افزود: مقام معظم رهبری تأکید کردند، همه کسانی که (در فضای مجازی) حساب کاربری دارند، یک تریبون شده‌اند و صدای آنها شنیده می‌شود. اینجاست که رهبر همه را به میدان بزرگ جهاد تبیین فراخوانده‌اند. در فضای حقیقی هم با توجه به حجم بالای دسترسی به اطلاعات، فرمان جهاد تبیین می‌تواند مفهوم خود را پیدا کند.
رییس دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه‌ای در قم تأکید کرد: باید از فرمان راهبردی جهاد تبیین که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده است، صیانت شود. گاهی می‌بینیم که برخی فرمان‌ها با نگاه‌های ویترینی و نمایشی، به کنار رفته، تحریف شده یا مورد سودجویی قرار می‌گیرد. اما میدان عملیات جهاد تبیین کاملاً مشخص است و باید سریعاً از تبیینِ جهاد تبیین وارد مرحله عملیات شویم. نشست امروز هم با این هدف برگزار شده است.
حجت الاسلام و المسلمین صلح میرزایی تصریح کرد: نگاه کنیم که دشمن در چه نقاطی تمرکز کرده است و در همان نقاط، عملیات پدافندی انجام دهیم. این نقاط باید به درستی شناسایی شوند و اگر محتوا در اختیار داریم، محتوا ارسال شود و اگر محتوای مناسب نداریم، ترکیبی از پژوهش و هنر را مورد استفاده قرار دهیم تا بتوانیم این تبیین را به شکل صحیح انجام دهیم و تحریف‌های بوجود آمده را از بین ببریم. برخی موانع وجود دارد که این حرکت را به جهاد تبدیل کرده است؛ به عنوان مثال، بسیاری از مخاطبان علاقه‌مندی انقلابی و دینی دارند، اما شجاعت لازم برای ورود به این عرصه را ندارند که باید این شجاعت و شهامت را در آنها بوجود بیاوریم. همچنین ناهماهنگی و ناهمترازی را از بین ببریم.
رییس دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه‌ای در قم افزود: به قرارگاهی برای هدفمند کردن اقدام‌ها نیاز داریم و جهاد دانشگاهی و نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها باید در آن حضور داشته باشند. با توجه به بودجه‌های محدود فرهنگی لازم است اراده بالاتری در نظر گرفته شود تا قرارگاه موقت در محیط دانشگاه‌ها ایجاد شود. مجموعه‌های مختلف باید در مورد شبهات مختلف پاسخگو باشند و بتوانند محتوای مورد نیاز مردم و جوانان را به شکل مناسب تولید و ارائه کنند. شکل‌گیری یک ستاد فرماندهی و قرارگاه واحد کمک می‌کند تا این جریان فتنه و تحریف را شکست دهیم.


حقایق برای دانشجو در محیط‌های دانشگاهی تبیین شود

حجت الاسلام والمسلمین دکتر روح الله شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز در این مراسم گفت: یکی از ویژگی‌های ارزنده مقام معظم رهبری، گشودن افق‌های جدید در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است. جریان حرکت انقلاب اسلامی به دلیل ظهور و بروز سختی‌ها، مشکلات و موانع خواسته و ناخواسته، (گاهی) باعث ایجاد خستگی، کندی، یکنواختی و گم‌گشتگی می‌شود. یکی از نقش‌های اصلی رهبران، نشان دادن قله‌ها، چشم‌اندازها و آرمان‌های جدید است که نیروها را به حرکت وادار کرده و شور و اشتیاق جدیدی در آنها ایجاد می‌کند. رهبر معظم انقلاب (علاوه بر مقام سیاسی که دارند) یک شخصیت فکری و فرهنگی هستند که با نشان دادن افق‌های جدید، این شور و اشتیاق را در مردم ایجاد می‌کنند.
دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در خصوص بحث جهاد تبیین تصریح کرد: زمانی که مقام معظم رهبری در اربعین ۱۴۰۰ به هیأت‌های دانشجویی تأکید کردند، هرکدام از شما باید مانند چراغی باشید که پیرامون خود را روشن و حقایق را تبیین کند. دشمن درحال تحریف، تخریب و تخطئه باورها و ارزش‌های انقلابی ما است. اگر امروز قرار است طبق فرمایش مقام معظم رهبری حقایقی را روشن و تبیین کنیم، این حقایق باید برای دانشجو در محیط‌های دانشگاهی تبیین شود. خودم را از خانواده جهاد می‌دانم و معتقدم، جهاد دانشگاهی یک سازمان فکری و فرهنگی است که می‌تواند در این زمینه (جهاد تبیین)، نقش داشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر شاطری افزود: در بحث جهاد تبیین عنوان می‌شود که با یک جنگ شناختی روبرو هستیم که اصلی‌ترین عنصر انقلاب را نشانه گرفته است. جهاد تبیین یعنی هماهنگی و قرار دادن سپر دفاعی در همان جایی که حمله از سوی دشمن صورت می‌گیرد. سهم مسئولان (برای مقابله با اقدامات دشمن) باید مشخص شود و کارها به صورت دقیق روی میز قرار بگیرد. جهاد تبیین می‌تواند مکمل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی هم باشد.

کار فرهنگی یعنی اصل قرار دادن رشد جامعه و تحول فکری انسان‌ها

دکتر عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران باتاکید بر ریشه‌یابی علت کندی در حوزه فرهنگ و مخصوصاً علوم انسانی گفت: معتقدم علت این امر به اخلال‌هایی برمی‌گردد که در روند انقلاب ایجاد شد. برای بررسی این اخلال‌ها باید به عقب برگردیم. انقلاب اسلامی در یک محیط کاملاً باز، اصول و مبانی خود را عرضه کرد و در کنار آن، گروه‌های دیگر هم مبانی خود را عرضه کردند. اما چرا یک راه‌حل (انقلاب اسلامی) توانست در میان جامعه اکثریت مطلق را به دست بگیرد؟ این موضوعی است که زیاد از آن غفلت شده است
سلیمی نمین با بیان اینکه شخصیت‌های زیادی تلاش کرده بودند تا مبانی تفکر اسلامی که دچار تحریف شده بود را تصحیح کنند. خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) دارای ویژگی‌های مهمی بود و ثابت کرد که انقلاب، از این ظرفیت وجودی که بتواند چتری برای همه دارندگان اندیشه‌های مختلف باشد، برخوردار است.
وی افزود: امام خمینی (ره) به این جمع‌بندی رسید که هیچ عامل دیگری الا اسلام نمی‌تواند منشأ تحول در ایران باشد. حضرت امام (ره) می‌توانست با یک اظهارنظر مختصر، بسیاری از جریانات سیاسی را از میدان بیرون کند اما چنین کاری نکرد چون انحصارطلب نبود.
وی تأکید کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مشاهده می‌کنیم که حضرت امام در شورای انقلاب یا ساختار اجرایی کشور نگاه صنفی و به هیچ عنوان انگیزه قدرت نداشتند و یا اینکه مثلاً امتیازی ویژه برای فرزند خود در نظر بگیرد؛ امروز نباید به گونه‌ای عمل کنیم که چنین ترسیم شود که حضرت امام قدرت‌طلب بوده و سایر جریان‌ها را بیرون کرده است چراکه اینها با واقعیات انقلاب همخوانی ندارد.
سلیمی نمین تصریح کرد: در جریان پیروزی انقلاب اسلامی به الزامات حکومت‌داری توجه داشتیم، یعنی بتوانیم به همه اقشار جامعه ولو اینکه با ما مخالف هستند، نشان دهیم که به دنبال صیانت از منافع ملی هستیم. آیا این دیدگاه نسبت به حکومت‌داری امروز وجود دارد؟ نه، خیلی در نگاه به حکمرانی کوچک شده‌ایم.
وی ادامه داد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی امام راحل به الزامات حکومت‌داری توجه داشتند یعنی همه اقشار را ولو مخالف به وحدت دعوت کردند و به دنبال تخریب آنها نبودند بلکه هدفشان منافع جامعه بود. باید برای همه به درستی تبیین شود، آنچه موجب توفیق انقلاب اسلامی شد، کار فکری و دلسوزی نسبت به همه اقشار جامعه با هر نوع تفکری بود. امام خمینی (ره) به هیچ وجه انگیزه قدرت نداشت. لذا وظیفه ماست که در انقلاب اسلامی مطالعه کرده و روش امام را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم از آن در راستای جهاد تبیین استفاده کنیم.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران افزود: در حوزه فرهنگ نگاه‌های بسیار محدودی داریم و باید در این حوزه، نگاه‌های کلان به جامعه داشته باشیم؛ همه سلایق جامعه را زیر چتر خود قرار دهیم و نگاه ما محدود به یک قشر خاص نباشد. کار فرهنگی یعنی اصل قرار دادن رشد جامعه، اصل قرار دادن تحول فکری انسان‌ها و انقلاب اسلامی با این تفکر پیش رفت و خود مردم به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند زیر بار سلطه، شئون انسانی خود را حفظ کنند.

 

مراسم افتتاحیه دبیرخانه دانشجویی «جهاد روایت و تبیین» و رونمایی از نشان دبیرخانه و سایت آن

در راستای بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر لزوم جهاد تبیین و ضرورت روایت حقیقت‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و جلوگیری از تحریف آن‌ها، مراسم افتتاح دبیرخانه دانشجویی «جهاد روایت و تبیین» و رونمایی از نشان و سایت دبیرخانه دانشجویی جهاد روایت و تبیین (jrt.mfjd.ir) و همچنین، پوستر نخستین همایش ملی- دانشجویی جهاد تبیین، به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برگزار شد.
این برنامه امروز (۲۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۰) در سالن شهید صبوری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی و با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر روح الله شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، حجت الاسلام و المسلمین سعید صلح میرزایی، رئیس دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه‌ای در قم و نویسنده کتاب «جهاد تبیین»، دکتر عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، دکتر جمال رحیمیان، سرپرست معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، دکتر رضا فریدزاده سرپرست سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برگزار شد.


نظر شما :

لقمان عمادی ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۴
با عرض سلام کار پسندیده و ارزشمندی با افتتاح دبیرخانه و... در راستای تحقق جهاد تبیین انجام که جای تقدیر و تشکر دارد. پیشنهادی برای توفیق و اثربخشی فعالیت های آتی دارم. ابتدا محورهای کاری و وظایف همکاران فرهنگی و سازماندهی مناسب انجام و هدف گذاری و برنامه‌های عملیاتی را در مقاطع زمانی معقول انشاالله پیگیری فرمایید. برای نمونه یکی از محورهای اصلی فعالیت فضای مجازی میباشد که اهمیت بسیار زیادی دارد مصداق این اهمیت بیانات مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر است که خلاصه آن تقدیم میگردد. به گزارش خبرگزاری تسنیم « پرونده حکمرانی فضای مجازی »؛ رهبرمعظم انقلاب طی این سال ها به مناسبت های مختلف به اهمیت فضای مجازی پرداخته اند؛تعابیری همچون: «حوزه فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد»، «اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتما رئیس فضای مجازی کشور می شدم» یا این تعبیر «امروز "قوت" در فضای مجازی "حیاتی" است» همگی شواهدی بر اهمیت فوق العاده رسیدگی فوری به فضای مجازی رها شده نزد ایشان است. «فضای مجازی، حقیقتا قتلگاه جوانان و نوجوانان شده است. منطقه عظیمی از این فضا، اکنون در دست دشمن است».(بیانات مورخه ۱۹ آبان ۱۳۹۵)  «امروز نظام سلطه بر روی این مسئله دارد کار می کند؛ همین مسئله مهندسی اطّلاعات، این ابزارهای جدیدی که وارد میدان شده است، اینها همه ابزارهایی هستند برای تسلّط بر فرهنگ یک کشور..... فضای مجازی هم همین جور است، دستگاه های اطّلاعاتی و ابزارهای اطّلاعاتی هم همین جور است، اینها را نمی شود در اختیار دشمن قرار داد؛ امروز در اختیار دشمن است؛ وسیله و ابزار نفوذ فرهنگی است؛ ابزار سلطه فرهنگی دشمن است.» (بیانات مورخه ۱۴ خرداد ۹۵) ... ما نمی توانیم مردم مان را که با فضای مجازی ارتباط دارند، بی پناه رها کنیم در اختیار آن مدیری که دارد پشت پرده، فضای مجازی را اداره می کند. عوامل مسلّط بین المللی در این زمینه ها بشدّت فعّالند.» ( بیانات مورخه ۲ شهریور ۹۹ در نشست با هیات دولت) اول فروردین ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه ول بودن فضای مجازی افتخار ندارد ... همه کشورهای دنیا روی فضای مجازیِ خودشان دارند اِعمال مدیریّت می کنند، [در حالی که] ما افتخار می کنیم به اینکه ما فضای مجازی را ول کرده ایم! این افتخار ندارد! این به هیچ وجه افتخار ندارد!» ... (جوانان) اجازه ندهند که جهنمی ها مردم را با زور و فریب جهنمی کنند. ابزارهای رسانه ای پیشرفته و فراگیر (فضای مجازی)، امکان بسیار خطرناکی در اختیار کانون های ضدمعنویت و ضداخلاق نهاده است و هم اکنون تهاجم روزافزون دشمنان به دل های پاک جوانان و نوجوانان و حتی نونهالان با بهره گیری از این ابزارها را به چشم خود می بینیم...  (بیانیه گام دوم انقلاب مورخه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷)