مناظرات اساتید زمینه‌ای برای بازنمایی موضوعات علمی برای دانشجویان در قالبی جذاب خواهد بود

سرپرست سازمان دانشجویان ایران در جلسۀ «مجمع هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره»، طرح مناظره اساتید و نخبگان دانشگاهی را تشریح کرد.
مناظرات اساتید زمینه‌ای برای بازنمایی موضوعات علمی برای دانشجویان در قالبی جذاب خواهد بود

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان ایران، در صدوسی‌وچهارمین جلسۀ مجمع هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره که روز دوشنبه، سوم مرداد سال جاری به شکل حضوری و مجازی برگزار شد، دکتر رضا فریدزاده، سرپرست سازمان دانشجویان ایران، طرح مناظره اساتید و نخبگان دانشگاهی را تشریح کرد. 

دکتر رضا فریدزاده، سرپرست سازمان دانشجویان ایران، در این جلسه با اشاره به زمینه‌ها و ضرورت‌های اجرای طرح، بیان داشت: با وجود آنکه اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و مراکز ‌آموزشی و پژوهشی بخش عمده‌ای از نظام آموزش عالی کشور را تشکیل می‌دهند، اما متأسفانه نقش و سهمی در حل مسائل مهم و جاری کشور ندارند. همچنین، هیچ سازوکاری مبنی بر اینکه «ارائه راه‌حل در بحران‌ها» و «میزان تلاش در حل معضلات کشور» می‌تواند در صلاحیت یا اعتبار علمی آن عضو هیئت‌علمی مؤثر باشد، دیده نمی‌شود. از این جهت برگزاری مناظرات اساتید نه‌تنها به رشد علوم، گسترش پژوهش و ترویج امر مطالعه میان اساتید کمک خواهد کرد، بلکه زمینه‌ای برای بازنمایی موضوعات علمی برای دانشجویان در قالبی جذاب خواهد بود. همچنین، مناظرات استادان دانشگاه موجب نوآوری در ارائه مباحث علمی و ایجاد انگیزه برای اساتید جهت خروج از انزوای علمی خواهد بود و مهم‌تر از همه، به ایجاد یک ساختار نظام‌مند جهت استفاده از ظرفیت‌های علمی و دانش اساتید در حل مسائل کشور کمک خواهد کرد. 

وی در ادامه  افزود: مرکز ملی "گفتگو، مناظره و آزاداندیشی" سازمان دانشجویان که در سال 1390 و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری به منظور ایجاد فضای نقد و مناظره و کرسی‌های آزاداندیشی در محافل علمی و جامعه دانشگاهی، تأسیس شد، توانسته است با دَه سال سابقه برگزاری مسابقات مناظرات دانشجویی، به‌عنوانِ مرکز فعال و مرجع در این زمینه با بیش از برگزاری 3500 مناظره دانشجویی به قطب برگزاری مناظرات و کرسی‌های آزاداندیشی بین دانشجویان شناخته شود. 
 

کلید واژه ها: مناظره اساتید مناظره دانشجویی مناظره سازمان دانشجویان ایران جهاددانشگاهی


نظر شما :