تداوم امید و مقاومت در قالب طرح ملی «سرای امید، ایران»

اولین دورۀ تورهای دانشجویی امید و مقاومت (تداوم) در قالب طرح ملی «سرای امید، ایران» به مقصد استان کرمان برگزار می‌شود.
تداوم امید و مقاومت در قالب طرح ملی «سرای امید، ایران»

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان ایران، اولین دورۀ تورهای دانشجویی امید و مقاومت (تداوم) در قالب طرح ملی «سرای امید، ایران» توسط مرکز گردشگری علمی - فرهنگی سازمان دانشجویان ایران با همکاری جهاددانشگاهی واحد کرمان به مقصد استان کرمان برگزار می‌شود.

دکتر رضا فریدزاده، رئیس سازمان دانشجویان ایران با اعلام این خبر افزود: مقرر است تا تورهای دانشجویی امید و مقاومت (تداوم) در قالب دبیرخانه دانشجویی «سرای امید، ایران» با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه در سراسر کشور برگزار شود. شیوۀ اجرای طرح به این صورت است که دانشجویان به‌صورتِ اردوهای نظام‌مند، از مناطق و مقاصدی که نشانه‌های مقاومت و رشادت‌های ملت بزرگ ایران در خود دارد، بازدید کنند. 

فریدزاده در خصوص چرایی برگزاری اولین دوره این طرح در شهر کرمان گفت: وجود مزار شهید حاج قاسم سلیمانی در شهر کرمان ظرفیتی ممتاز در زمینه گردشگری مقاومت ایجاد کرده است و ازآنجایی‌که کرمان به واسطۀ حضور سردار دل‌ها نمادی از مقاومت است، این طرح نخست در استان کرمان و در گام‌های بعدی در سراسر کشور برگزار خواهد شد و مقرر است تا دانشجویان از مزار این شهید بزرگوار و سایر اماکن مربوط به گردشگری مقاومت در استان کرمان بازدید کنند و در سال‌های آتی، سایر مقاصد گردشگری مقاومت در کشور، مقصد اردوها خواهند بود.

رئیس سازمان دانشجویان ایران در خصوص کم و کیف برگزاری نخستین دوره طرح گفت: این دوره از طرح شامل مراسم افتتاحیه، اجرای اردوها و مراسم اختتامیه خواهد بود. افتتاحیه طرح در روز 19آبان سال جاری در شهر کرمان برگزار خواهد شد و مقرر است تا با همکاری واحدهای تهران، خراسان جنوبی، فارس، یزد و هرمزگان، دانشجویان «دانشگاه‌های سراسری و مادر این استان‌ها» در قالب اردو در مراسم افتتاحیه حضور داشته باشند.

فریدزاده مقاصد نخستین دوره اجرای طرح را نیز به این شرح برشمرد: دانشجویان از مقاصد مربوط به گردشگری مقاومت استان کرمان همچون مزار شهید حاج قاسم سلیمانی، گلزار شهدای کرمان، باغ‌موزه‌ دفاع مقدس کرمان، آسایشگاه‌ یاران حاج‌قاسم، بیت‌الزهرا(س) موقوفه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در کرمان و محل عزاداری اهل‌بیت(ع) که محلی برای حضور ایشان در جلسات عزاداری ایام فاطمیه بود و اماکن مربوط به رخدادهای انقلاب اسلامی در کرمان (مسجد جامع کرمان، مسجد مسلم بن عقیل، مسجد صاحب‌الزمان و ...) بازدید خواهند کرد. همچنین، دانشجویان از سایر مقاصد تاریخی و طبیعی استان کرمان مانند باغ شاهزاده ماهان کرمان، گنبد جبلیه کرمان، موزه مردم‌شناسی، مجموعه گنجعلی‌خان و بازار تاریخی کرمان با هدف آشنایی با گردشگری و میراث تاریخی استان کرمان دیدن می‌کنند. 

رئیس سازمان دانشجویان ایران اهداف اصلی برگزاری این طرح را معرفت‌افزایی، تکریم و تعظیم مدافعان جبهه مقاومت و آشنایی دانشجویان و فرهیختگان دانشگاهی با مواریث مربوط به مقاومت، در قالب اردوهای نظام‌مند در سراسر کشور برشمرد و با اشاره به وجوه تمایز این طرح با دیگر طرح‌های مشابه در سطح کشور گفت: سابقه برگزاری اردوهای مبتنی بر جاذبه‌های جنگ و دفاع مقدس در کشور موجود است، مانند اردوهای راهیان نور که در برخی از استان‌ها و نواحی غرب و جنوب برگزار می‌شود، ولی در این طرح بر شناساندن تمام نمادها، آثار و نشانه‌های مقاومت در سطح سراسر کشور اعم از نمادهای مربوط به دفاع مقدس، رشادت‌های مدافعان حرم، نمادها و آثار مربوط به جبهه پشتیبان انقلاب اسلامی و رشادت‌هایی که آحاد مردم خلق کرده‌اند، تأکید می‌شود. 

فریدزاده با اعلام برگزاری مسابقات جنبی حین اجرای این طرح، افزود: دانشجویان شرکت‌کننده در طول مدت برگزاری اردوها در مسابقاتی با موضوع زندگی شهید سلیمانی، دفاع مقدس، مقاومت، روایت پیشرفت و... شرکت خواهند کرد و پس از داوری آثار در دبیرخانه، از برگزیدگان طرح در اختتامیه تقدیر خواهد شد و ادامه آثار واصله در قالب گزارش، کتاب، برگزاری نمایشگاه حضوری و مجازی و ... در معرض نگاه علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. بخش‌های مسابقه در چهار محور کتاب‌خوانی، شعر و داستان، عکس، خاطره‌نویسی و دل‌نوشته است. همچنین، تکریم از خانواده شهدا و جانبازان جبهه مقاومت و دیدار با خانواده شهدای مدافع حرم از دیگر برنامه های جانبی این اردو است. 

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در اردوها با دبیرخانه طرح به شمارۀ 02166491136 تماس حاصل فرمایند.


 

کلید واژه ها: سردار سلیمانی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی گردشگری شعبه کرمان


( ۱ )

نظر شما :